http://yurtgazetesi.com.tr ve http://toplumsal.com.tr haber sitesi yazarı "Evrim ve Bitmeyen Kapışma" ile "Eğitimde Çöküş - İnanç Eksenli Eğitim ve Sonuçları" yazarı

 

Türkiye’de 1 kitap başına 12 bin 89 kişi düşüyor, Japonya’da ise 1 kişiye 25 kitap.

Uzun sözün kısası, okumuyoruz.

Daha doğrusu oku-ya-mı-yoruz.

Türkiye, okur yazarlık konusunda dünyada ilk 50 ülke arasında değil.

Tablo hazin falan değil. Düpedüz korkunç. Bildiğiniz facia. Dahası “ayıp”!

Yusuf Fidan’ın kitabı, bu karanlığa ışık tutuyor. Yalnızca kitap yazma konusunda fakir ülkemize bir eser armağan etmekle kalmıyor. Eğitimde neden “en dipte” olduğumuzu anlayıp anlatıyor.

Akıl / bilim değil “inanç eksenli” eğitimin geldiği noktayı ve Türkiye’ye “maliyetini” gözler önüne seriyor.

Milenyum’un başlangıcında, dünya, siyaset bilimci Huntington “Medeniyetler Savaşı” tezini tartıştı. O’na göre yerküre; Batılı, İslam, Latin Amerikalı, Afrikalı, Çinli, Hindu, Ortodoks, Budist, Japon diye kategorize ettiği medeniyetlere ev sahipliği yapıyordu. Ve bunların başat ikisi, Batı ve İslam arasında çatışma kaçınılmazdı.

“Ilımlı İslam” bu çatışmaya panzehir diye düşünülüyordu. Türkiye de, nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman  bir “cumhuriyet” olarak reçetenin uygulanacağı en uygun mevzi gibiydi.

AKP’nin yolu böyle açıldı. Tarikatlara, cemaatlere böyle yol verildi. Eğitim, siyaset ve giderek gündelik yaşam böyle “inanç ekseninde” şekillendi.

Yusuf Fidan bu yolculuğu sergilerken, gerçek çatışmanın bilim / teknoloji alanında yaşanacağını da gösteriyor.

Ne kadar okuyorsunuz, biliyorsunuz, üretiyorsunuz? Teknolojiye ne kadar hakimsiniz ve daha ne kadar ileri götürüyorsunuz? Gıdası karbonhidrat ve anlamını bilmediği birkaç duadan ibaret kuşakların zekası, yazılımını “başkalarının yaptığı” yapay zeka ile boy ölçüşebilir mi?

Yusuf Fidan, geleceğin nasıl gelmekte olduğunu gösteriyor.

Suç delilleriyle birlikte!

Eline sağlık!

Ayşenur ARSLAN

Gazeteci-Yazar

Bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir